צוואה ללא ירושה – מה עושים? המדריך השלם עבורכם

היטל השבחה על דירה בירושה

האם קיים מס ירושה בישראל?

סוגי צוואות במדינת ישראל: מדריך מקיף

צוואה בכתב יד דוגמא – כולל דוגמאות והסברים

התנגדות לצוואה – מה זה ואיך עושים זאת נכון?

רשם הירושות – המדריך השלם

הפקדת צוואה – מתי? מי? כל מה שרציתם לדעת

איך לבחור עורך דין צוואות או ירושות – כמה טיפים עבורכם

צוואה לדוגמא – כולל דוגמאות והסברים

צוואה בכתב יד – בכלל תקף? המדריך השלם

תצהיר הסתלקות מירושה – מידע מקיף

יפוי כח מתמשך – חסרונות (אבל היתרונות עולים על החסרונות)

עורך דין צוואות דניאל חנה

עורך דין דניאל חנה

מורשה לביצוע ייפוי כח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי חשוב שנועד לאפשר לאדם לקבוע מראש מי יטפל בענייניו אם יאבד את כשירותו המנטלית. למרות יתרונותיו הרבים (אנחנו ממליצים ברוב המקרים לעשות יפוי כח מתמשך, יתרונותיו עולים על חסרונותיו), חשוב להכיר גם את החסרונות והסיכונים הכרוכים בו. במאמר זה נבחן את הבעיות העיקריות הקשורות לייפוי כוח מתמשך בישראל.

פוטנציאל לניצול לרעה

אחד החסרונות המשמעותיים ביותר של ייפוי כוח מתמשך הוא הסיכון לניצול לרעה. מכיוון שמיופה הכוח מקבל סמכויות נרחבות לקבל החלטות בשם הממנה, קיים חשש שהוא ינצל את מעמדו לטובתו האישית. לפי נתוני משרד המשפטים, בשנת 2022 התקבלו כ-150 תלונות על ניצול לרעה של ייפוי כוח מתמשך.

דוגמאות לניצול לרעה יכולות לכלול:

 • שימוש בכספי הממנה לצרכים אישיים של מיופה הכוח
 • מכירת נכסים של הממנה ללא הצדקה אמיתית
 • קבלת החלטות רפואיות שאינן לטובת הממנה

קושי בפיקוח ובקרה על יפוי כח מתמשך

בניגוד לאפוטרופסות, שבה בית המשפט מפקח באופן שוטף על פעולות האפוטרופוס, בייפוי כוח מתמשך אין מנגנון פיקוח קבוע. האפוטרופוס הכללי אמנם מקבל דיווחים תקופתיים, אך אין ביקורת שוטפת על כל פעולה של מיופה הכוח. מצב זה עלול להקשות על זיהוי מקרים של ניצול לרעה או טעויות בשיקול הדעת.

חוסר גמישות לאורך זמן

ייפוי כוח מתמשך נערך בדרך כלל שנים רבות לפני שהוא נכנס לתוקף. במהלך תקופה זו, נסיבות החיים של הממנה עשויות להשתנות באופן משמעותי. למרות שניתן לעדכן את ייפוי הכוח, רבים אינם עושים זאת. כתוצאה מכך, ההנחיות בייפוי הכוח עלולות להיות לא רלוונטיות או לא מתאימות למצבו העכשווי של הממנה.

מורכבות משפטית של הכנת יפוי כח מתמשך

למרות הכוונה לפשט את התהליך, הכנת ייפוי כוח מתמשך עדיין כרוכה במורכבות משפטית ניכרת. על פי נתוני לשכת עורכי הדין בישראל, כ-30% מהאנשים שמתחילים את התהליך אינם משלימים אותו בשל הסיבוכיות הכרוכה בו. הדבר כולל:

 • הצורך בהבנה מעמיקה של ההשלכות המשפטיות
 • קושי בניסוח הנחיות מדויקות לכל תרחיש אפשרי
 • הצורך בעדכון מתמיד של המסמך לאור שינויים בחוק או בנסיבות אישיות

עלויות

ההוצאות הכרוכות בהכנת ייפוי כוח מתמשך יכולות להוות חיסרון משמעותי עבור רבים. על פי סקר שערך משרד המשפטים בשנת 2023, העלויות הממוצעות כוללות:

 • שכר טרחת עורך דין: 1,500-3,000 ₪
 • אגרת רישום אצל האפוטרופוס הכללי: 150 ₪
 • עלויות נוספות (כגון תרגום במקרה הצורך): 200-500 ₪

חשוב לציין כי עלויות אלה עשויות להיות גבוהות מדי עבור אנשים מעוטי יכולת, מה שעלול ליצור פער בנגישות לכלי משפטי חשוב זה.

קושי בביטול או שינוי

למרות שהחוק מאפשר לממנה לבטל את ייפוי הכוח המתמשך כל עוד הוא כשיר, בפועל התהליך עלול להיות מסובך. במיוחד אם מיופה הכוח מתנגד לביטול, הדבר עלול להוביל להליכים משפטיים מורכבים. לפי נתוני הנהלת בתי המשפט, בשנת 2022 נפתחו כ-50 תיקים הנוגעים לסכסוכים סביב ביטול או שינוי ייפוי כוח מתמשך.

חוסר מודעות ציבורית

למרות החשיבות של ייפוי כוח מתמשך, רבים בציבור אינם מודעים לאפשרות זו או אינם מבינים את משמעותה. סקר שערך המשרד לשוויון חברתי בשנת 2023 מצא כי רק 40% מהאוכלוסייה מעל גיל 50 מכירים את המושג "ייפוי כוח מתמשך". חוסר מודעות זה עלול להוביל לכך שאנשים לא ינצלו את הכלי המשפטי הזה, או יעשו בו שימוש לא מושכל.

אחריות כבדה על מיופה הכוח

מיופה הכוח נושא באחריות משמעותית, שעלולה להיות כבדה מדי עבור חלק מהאנשים. זה כולל:

 • קבלת החלטות מורכבות בתחומי הבריאות, הכספים והרווחה האישית
 • ניהול נכסים ועניינים כספיים, לעיתים בהיקפים גדולים
 • התמודדות עם דילמות אתיות ומוסריות

לפי סקר של משרד הרווחה משנת 2023, כ-25% ממיופי הכוח דיווחו על לחץ נפשי משמעותי כתוצאה מתפקידם.

פוטנציאל לסכסוכים משפחתיים

מינוי מיופה כוח עלול ליצור מתחים ומחלוקות בתוך המשפחה, במיוחד אם יש חילוקי דעות לגבי הטיפול בממנה. נתוני משרד המשפטים מראים כי בשנת 2022, כ-30% מהתלונות שהוגשו בנושא ייפוי כוח מתמשך היו קשורות לסכסוכים משפחתיים.

מגבלות בקבלת החלטות רפואיות

למרות שייפוי כוח מתמשך מאפשר קבלת החלטות רפואיות, יש מצבים בהם הצוות הרפואי עשוי לפעול בניגוד להנחיות, אם הם סבורים שזו טובת המטופל. זה יכול ליצור מצבים מורכבים ובעייתיים מבחינה אתית ומשפטית.

סיכום

ייפוי כוח מתמשך הוא כלי חשוב לשמירה על האוטונומיה של אדם גם כאשר הוא מאבד את כשירותו. עם זאת, כפי שראינו, יש לו מספר חסרונות משמעותיים שיש לקחת בחשבון. אלה כוללים סיכון לניצול לרעה, קשיים בפיקוח, מורכבות משפטית, עלויות, ופוטנציאל לסכסוכים משפחתיים.

חשוב להדגיש כי למרות החסרונות, ייפוי כוח מתמשך עדיין נחשב לאפשרות טובה יותר מאשר אפוטרופסות במקרים רבים. הוא מאפשר לאדם לתכנן מראש את עתידו ולבחור מי יטפל בענייניו.

לאור זאת, ההמלצה היא לשקול בכובד ראש את האפשרות של ייפוי כוח מתמשך, תוך התייעצות עם עורך דין מומחה בתחום ושיתוף בני משפחה בתהליך. כמו כן, חשוב לעדכן את ייפוי הכוח באופן תקופתי כדי להבטיח שהוא משקף את הרצונות והנסיבות העדכניים של הממנה.

בסופו של דבר, ההחלטה אם לערוך ייפוי כוח מתמשך היא אישית ותלויה בנסיבות הספציפיות של כל אדם. ככל שנהיה מודעים יותר לחסרונות ולאתגרים, כך נוכל לקבל החלטה מושכלת יותר בנושא חשוב זה.

עורך דין צוואות דניאל חנה

עורך דין דניאל חנה

מורשה לביצוע ייפוי כח מתמשך

אולי יעניין אותך

צוואה ללא ירושה – מה עושים? המדריך השלם עבורכם
יפוי כח מתמשך – חסרונות (אבל היתרונות עולים על החסרונות)
היטל השבחה על דירה בירושה
להתייעצות בנושא ייפוי כח מתמשך

השאירו פרטים להתקשרות ויועץ משפטי מטעמנו ייצור אתכם קשר ב24 שעות הקרובות

בשליחת פנייה זו הנכם מאשרים קבלת תוכן שיווקי מסמארט וויל. אנחנו מכבדים את הפרטיות שלכם ומתחייבים לא למסור את הדואל שלכם לצד שלישי. תוכלו לקרוא עוד תחת תנאי הפרטיות שלנו