עריכת צוואה עצמאית

עריכת צוואה אונליין

פנו להצעת מחיר ₪

עריכת צוואה הינה אחת המטרות החשובות שלשמע הוקם האתר. ללא צוואה, העתיד עלול להיות רווי בסכסוכים ואי הבנות שיפגעו בבני המשפחה הנותרים. הפכנו את ההליך של כתיבת צוואה לפשוט ונגיש לכל אחד ואחת – וזו המטרה שלנו.

מה כולל השירות

ליווי מלא של עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום צוואות וירושות
תהליך מלא עד להפקדת הצוואה
ליווי לפני, במהלך ואחרי התהליך בכל שאלה שמתעוררת
אפשרות לתהליך בביתכם או בבית החולים

שאלות ותשובות

1 לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק בלאסטיק מונופץ
2 לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק בלאסטיק מונופץ
3 לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק בלאסטיק מונופץ
3 לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק בלאסטיק מונופץ
יש לכם שאלה? צריכים עזרה?

הדרך הכי פשוטה, יעילה ובטוחה למה שבאמת חשוב

עריכת צוואה עצמאית - הדרך הנכונה והיחידה - המדריך השלם

כאשר מדובר על עריכת צוואה, הדרך הנכונה והיחידה לבצע את התהליך באופן שיבטיח כי רצונו של המצווה יתממש במלואו בבוא העת, היא לערוך את המסמך באמצעות עורך דין לענייני צוואות וירושות. במדריך זה נדון בקווים המנחים לעריכת הצוואה - תהליך המצריך תשומת לב מיוחדת לפרטים והבנה מקיפה של הדרישות המשפטיות.

אילו סוגים של צוואות קיימים בישראל?

על מנת שצוואה תהיה בעלת תוקף משפטי וניתנת לאכיפה על פי רצונו של המוריש, עליה לעמוד בהוראות החוק הרלוונטיות. סעיף 18 לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, מתווה את הצורות השונות של צוואות המוכרות כקבילות וחוקיות בישראל:

 1. צוואה בכתב יד: מדובר במסמך צוואה המנוסח על ידי המוריש, כאשר כל התוכן כתוב בכתב ידו, כולל התאריך וחתימת המוריש. אין להדפיס או ליצור את המסמך באמצעים אחרים.
 2. צוואה בעדים: בצוואה מסוג זה מסמך הצוואה נדרש להכיל חתימות של שני עדים. על העדים לאשר כי היו עדים לכך שהמוריש מצהיר וחותם על הצוואה, מבין ומסכים במלואו לתוכנה.
 3. צוואה בפני רשות: המוריש יכול להביע את רצונותיו בעל פה בפני שופט, רשם בבית המשפט, רשם הירושה או חבר בית דין דתי. לחילופין, המוריש יכול להגיש לאחת מרשויות אלו מסמך המכיל את תוכן הצוואה. אפשרות נוספת היא אישור הצוואה בפני נוטריון.
 4. צוואה בעל פה או צוואת "שכיב מרע": בנסיבות שבהן אדם עומד בפני מוות קרוב ורואה ביצירת צוואה צורך דחוף, רשאי הוא להצהיר בעל פה על רצונותיו בנוכחות שני עדים. צוואה מסוג זה מוכרת לפי סעיף 23(א) לחוק הירושה.

אלו הם הסוגים העיקריים של צוואות, כאשר כל אחת מהן משתנה באופן יצירתה על פי הדרישות הקבועות בחוק. בנוסף, ישנם מקרים ספציפיים של צוואות ייחודיות, כגון צוואות הדדיות, צוואות משותפות, צוואה מחיים ועוד.

אילו פרטים חייבים להופיע בצוואה?

תוכנה של צוואה כולל בדרך כלל את המידע הבא:

 1. פרטי המוריש: הפרטים האישיים המלאים והמדויקים של המוריש, לרבות שמו, מענו וכל מידע מזהה רלוונטי אחר.
 2. פרטי היורשים: השמות והפרטים הרלוונטיים של היורשים שיירשו את עזבונו של המוריש. זה עשוי לכלול את הקשר שלהם עם המוריש, כגון בן/בת זוג, ילדים או בני משפחה אחרים.
 3. הנחיות לחלוקת עיזבון: הנחיות ברורות כיצד יש לחלק את עזבונו של המוריש בין היורשים., כולל ציון הנכסים, המיטלטלין או הכספים שיוקצו לכל יורש.
 4. תנאים: הצוואה עשויה להתוות את מערכת היחסים בין היורשים וכל תנאי או דרישה ספציפיים לחלוקת העיזבון. זה יכול לכלול התניות לגבי גיל היורשים, השגת אבני דרך מסוימות או גורמים אחרים שנחשבים חשובים בעיני המוריש כתנאי להעברת הירושה למוטבים בצוואה.

בהכללת הוראות אלו בצוואה, המוריש שומר על שליטה בחלוקת עיזבונו לאחר מותו. יש חשיבות מכרעת להדגיש את משמעות הניסוח המדויק בצוואה ואת ההכרח של מבצעי הצוואה ועורכי הצוואה להיצמד להנחיות המסמך. הקפדה על השפה ומתן הוראות ברורות ומדויקות במסגרת עריכת הצוואה, הם חיוניים להבטחת ביצוע תקין של הוראות המוריש בבוא העת, ועל פי רצונותיו לאשורם.

איך צוואה בנויה?

המבנה של צוואה כולל בדרך כלל את האלמנטים הבאים:

 • כותרת: המסמך נקרא "צוואה" כדי לזהות בבירור את מטרתו ומציין את תאריך עריכת המסמך.
 • מבוא: פסקה בציון שמו המלא של המוריש, מספר הזהות שלו, כתובתו, והצהרה על כך שהצוואה נערכה מרצונו החופשי בלבד - ללא לחץ מצד שלישי ובהיותו כשיר, צלול דעת וחפץ בעריכתה.
 • הצהרה: הצהרה המאשרת שהמסמך מייצג את צוואתו העדכנית של המוריש, המנוסחת בדרך כלל במילים "זאת צוואתי האחרונה וכל צוואה אחרת שלי, הקודמת לזו, בטלה ומבוטלת".
 • הוראות לסידורי קבורה: אלו עשויות להופיע גם הן כחלק מהמסמך ולכלול התייחסות לכיסוי הוצאות הקבורה ועלות הקמת המצבה מתוך כספי העיזבון, לפני שיחולק בין היורשים.
 • הנחיות: הצוואה מכילה הנחיות ספציפיות לגבי חלוקה וניהול של רכוש ונכסי המוריש.
 • חתימה: חתימת המוריש תופיע בסוף הצוואה.
 • אישור העדים: במידה והצוואה מצריכה עדים, יצורפו למסמך חתימותיהם והצהרותיהם המאשרות את זהות המצווה. במקרה של צוואה נוטריונית, חתימת נוטריון משמשת כאישור הרשמי לעריכת הצוואה כחוק.
 • צוואה בכתב יד: במקרה של צוואה בכתב יד, ייתכן שלא יידרשו עדים. המסמך צריך להיות כולו בכתב ידו של המוריש ולשאת את חתימתו.
 • צוואה בעל-פה: אם הצוואה נאמרת בעל-פה ולא נרשמה, על העד לתעד את ההנחיות בהקדם בזכרון דברים, אותו יש להגיש בדחיפות לרשם הירושה.

כמה עולה לערוך צוואה?

כאשר מדובר על עריכת צוואה מחיר לצוואה סטנדרטית נסוב סביב 1500 ועד 2000 ש"ח בדרך כלל. אולם עבור עריכת צוואה עלות עורך הדין יכולה להשתנות בהתאם לתנאי השוק. בעוד שחלק מעורכי הדין עשויים לגבות שכר טרחה נמוך יותר בסביבות האלף שקלים, יש גם מי שעשויים לדרוש סכומים גבוהים בהרבה מהטווח המשוער שהזכרנו לעיל, המגיעים לעשרות אלפי שקלים.

עריכת צוואה ללא עורך דין - האם זה סיכון ששווה לכם לקחת?

חשוב לציין כי בשל משמעותו של מסמך הצוואה, כדאי להעסיק לעריכתה עורך דין צוואה מומלץ בעל מומחיות בתחום הירושה, שכן הסתמכות על עורך דין חסר התמחות כזו עלולה להוביל לסיבוכים בתהליך מימוש הצוואה בבוא העת.

במדריך השלם שכתבנו על עורכי דין עבור צוואות מנינו את הכישורים שחשוב לחפש בעורך דין לענייני צוואות וירושות, כדי להבטיח שהעיזבון של המצווה יטופל באופן חוקי, הוגן ומסודר, עד כמה שאפשר ושהצוואה לא תכיל הוראות בניסוח בעייתי שעלול להביא לפסילתה. מתוך חשיבה על שיקולים אלו, לא מומלץ לשקול לערוך צוואה בחינם בהורדת טופס מהאינטרנט.

למה לא מומלץ לערוך צוואה לבד?

אמנם טכנית אפשר לערוך צוואה באופן עצמאי, אך לא כדאי לעשות זאת. צוואה היא בדרך כלל מסמך מורכב וככזה הוא דורש ניסוח מדויק וברור. קשיים בהבנת כוונות המוריש עלולים להוביל להתנגדויות למימוש רצונו ולהליכים משפטיים ארוכים לקביעת כוונותיו האמיתיות. לכן, מומלץ מאוד להיעזר בעורכי דין לענייני ירושה המתמחים בתהליך הסבוך והמורכב של יצירת צוואה.

מדוע לא כדאי להתמהמה בנושא של עריכת צוואה?

שאלה שמתעוררת במקרים רבים בהקשר של עריכת צוואה היא: למה דווקא עכשיו? כידוע, המוות הוא עניין צפוי ובלתי צפוי כאחד, וכפי שאומר הפתגם המפורסם "אין אדם יודע את יום פקודתו". לפיכך, דרך הפעולה ההגיונית בהינתן אי ודאות זו, היא הכנת צוואה כאשר ניתן לעשות זאת (אל דאגה! צוואה ניתנת לביטול ולתיקון בהתאם לנסיבות החיים המשתנות, תחת הגבלות מינימליות) ולא להתמהמה עם הנושא לאורך זמן.

לסיכום - הזמן הנכון לעריכת צוואה הוא ממש עכשיו

תהליך עריכת הצוואה הוא מאמץ ומורכב וככזה, אין להקל בו ראש. המידע שהצגנו בסקירה זו מדגיש את המורכבות והמהמורות הפוטנציאליות הקשורות בצוואות שנוסחו עצמאית ואת הצורך בהפקדת המשימה בידיו של עורך דין צוואות מנוסה. לא ניתן להפריז בחשיבותה של צוואה שנוסחה בקפידה ובמקצועיות כדי לשקף במדויק את רצונותיכם ולהגן על האינטרסים של היורשים שלכם. נקיטת הצעדים הדרושים לקבלת הכוונה משפטית מקצועית בתהליך לעריכת צוואה, היא הדרך הנכונה הויחידה שבה תוכלו להבטיח לעצמכם וליקיריכם שקט נפשי בידיעה שהטיפול בעיזבון שלכם מוסדר ומובטח.

 

 

 

 

המשך קריאה סגירה

אולי יעניין אותך

צוואה ללא ירושה – מה עושים? המדריך השלם עבורכם
יפוי כח מתמשך – חסרונות (אבל היתרונות עולים על החסרונות)
היטל השבחה על דירה בירושה
עריכת צוואה עצמאית
לשיחת הסבר לחצו כאן

השאירו פרטים להתקשרות ויועץ משפטי מטעמנו ייצור אתכם קשר ב24 שעות הקרובות

בשליחת פנייה זו הנכם מאשרים קבלת תוכן שיווקי מסמארט וויל. אנחנו מכבדים את הפרטיות שלכם ומתחייבים לא למסור את הדואל שלכם לצד שלישי. תוכלו לקרוא עוד תחת תנאי הפרטיות שלנו