צוואה הדדית

צוואה הדדית

מחיר מ - 2,500* ₪

צוואה הדדית היא צוואה שבני זוג עורכים במשותף במטרה להבטיח שבן הזוג שילך לבית עולמו ראשון, יעביר את רכושו (כולו או חלקו) לבן הזוג שנותר בחיים, ובהמשך לאחר שבן הזוג השני ילך לבית עולמו, יועבר העזבון ליורשים מסוימים כפי שסיכמו בני הזוג בצוואה ההדדית.

הדוגמא השכיחה ביותר לצוואה הדדית היא כששני בני זוג מסכימים כי עם מותו של הראשון מביניהם יעבור כל רכושו של בן הזוג שהלך לבית עולמו לבן הזוג שנותר בחיים, ולאחר מותו של בן הזוג שנותר בחיים יועבר כל הרכוש לילדיהם המשותפים.

מכיוון שעשיית צוואה הדדית היא מורכבת, אנו ממליצים לכם להסתייע בעורך דין מיומן ומנוסה שיחד איתכם יערוך צוואה מפורטת שעונה באופן מדויק הן על דרישות חוק הירושה והן על צרכיכם, ובדרך זו תמנעו ככל האפשר סכסוכי ירושה בין בן הזוג שיוותר בחיים לבין יתר היורשים או בין ילדיכם לאחר שבן הזוג השני ילך לבית עולמו.

מה התהליך כולל ולמה דווקא אצלנו

כל התהליך מנוהל על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום צוואות
תהליך מהיר ופשוט ללא טרטור לבני זוג
מענה לכל השאלות שלכם לאורך הדרך
מחיר הוגן בשקיפות מלאה

שאלות ותשובות

כן. קיימות ארבע דרכים לביטול צוואה הדדית: 1. כאשר שני המצווים בחיים, די כך שמבקש הביטול יודיע בכתב לצד השני על ביטול הצוואה ההדדית. 2. כאשר בני הזוג קבעו בצוואה ההדדית תנאים לביטולה והם התקיימו. 3. במקרה שאחד מבני הזוג הלך לבית עולמו וטרם חולק העיזבון, יידרש בן הזוג שנותר בחיים לוותר על חלקו בעיזבון מתוקף הצוואה ההדדית ולהסתפק בחלק המגיע לו על פי חוק הירושה. 4. במקרה שאחד מבני הזוג הלך לבית עולמו, וחלק מהעיזבון או כולו חולק בהתאם לצוואה ההדדית, יחויב בן הזוג שנותר בחיים ומבקש לבטלה, להשיב את כל הנכסים שקיבל מהעיזבון.
כן, ניתן ומומלץ להפקיד צוואה הדדית אצל הרשם לענייני ירושה. הפקדת הצוואה תבטיח שהצוואה תישמר ותימצא גם לאחר מות אחד מבני הזוג או מות שניהם ותימסר ליורשים שצוינו בצוואה ההדדית. חשוב לזכור שעל כל אחד מבני הזוג להפקיד את הצוואה בנפרד ולשם כך יש להצטייד בעותק מקורי של הצוואה ולשלם אגרה בנפרד.
האם רק בני זוג יכולים לעשות צוואה הדדית?
כן. חוק הירושה קובע מפורשות שרק בני זוג רשאים לעשות צוואה הדדית. יודגש שלמרות שבשנים האחרונות הכירו בתי המשפט בישראל בזכותם של ידועים בציבור או בני זוג מאותו מין לרשת זה את זה, מכיוון שבית המשפט העליון טרם קבע הלכה מחייבת בסוגיה זו, מומלץ לבני זוג ידועים בציבור או לבני זוג מאותו המין לעשות צוואות נפרדות.
יש לכם שאלה? צריכים עזרה?

הדרך הכי פשוטה, יעילה ובטוחה למה שבאמת חשוב

צוואה הדדית - המדריך השלם

בכל הנוגע לתכנון עיזבון, לצוואות הדדיות ישנה משמעות ייחודית עבור זוגות. כלי משפטי זה מאפשר לבני זוג להביע את רצונם המשותף באשר לחלוקת נכסיהם לאחר מותם. הבנת המורכבות של צוואות הדדיות חיונית עבור יחידים וזוגות המעוניינים להקים תוכנית עיזבון מקיפה ויעילה. אנחנו כאן כדי לספק לכם מדריך מקיף והבנה מעמיקה של צוואות הדדיות בהקשר המשפטי. נחקור את ההגדרה, המטרה, הביטול והיבטים חשובים נוספים של צוואות הדדיות. בין אם אתם שוקלים יצירת צוואה הדדית או מחפשים להבין יותר מה זה, מאמר זה יצייד אתכם בידע הדרוש כדי לקבל החלטות מושכלות ביחס לצוואות שלכם.

 

מה היא צוואה הדדית ומדוע היא חשובה?

צוואה הדדית היא מסמך משפטי שנוצר על ידי בני זוג המתאר את הרצונות המשותפים שלהם לגבי חלוקת הכנסים בהם הם מחזיקים, לאחר מותם. צוואה הדדית נבדלת מצוואה רגילה ('פרטנית') משום שהיא מחייבת את שני בני הזוג ומבטיחה כי בן הזוג שנותר בחיים עומד בתנאים המוסכמים שנקבעו מראש. צוואות הדדיות חשובות מכיוון שהן מספקות אמצעי לזוגות לשמור על שליטה על חלוקת העיזבון שלהם ולהגן על המוטבים המיועדים להם. על ידי יצירת צוואה הדדית יכולים בני זוג להבטיח את חלוקת נכסיהם על פי רצונם, ללא הפתעות או עימותים. אם זה מעניין אתכם, אתם מוזמנים לקרוא עוד.

 

האם לצוואות הדדיות של תוקף משפטי בישראל?

כן, צוואות הדדיות מחייבות משפטית בישראל. מערכת המשפט בישראל מכירה בתוקפן של צוואות הדדיות כל עוד הן עומדות בדרישות של צוואה תקפה. דרישות אלו כוללות ביצוע הצוואה מרצון ובגמירות דעת (הבנה מלאה של הסיטואציה), שהצוואה תכתב בכתב וחתימה על ידי שני בני הזוג. לאחר ביצוע כתיבת הצוואה ההדדית כהלכה ובתנאים שפורטו, צוואות הדדיות ניתנות לאכיפה, ובן הזוג הנותר בחיים מחויב על פי חוק לעמוד בתנאים המפורטים בצוואה ההדדית. אופי מחייב משפטי זה מעניק לזוגות שקט נפשי בידיעה שרצונותיהם יתכבדו ונכסיהם יחולקו כמתוכנן.

 

כיצד נוצרות ומבוצעות הצוואות ההדדיות?

יצירת צוואה הדדית כרוכה במספר שלבים, החל מהתייעצות עם עורך דין מנוסה לתכנון עיזבונות המתמחה בצוואות ובעיזבונות. עורך הדין ינחה את בני הזוג בתהליך ויסייע בעריכת הצוואה ההדדית בהתאם לרצונותיהם ונסיבותיהם הספציפיות. חשוב לעבוד עם עורך דין בעל ידע רב כדי להבטיח שהצוואה ההדדית עומדת בכל הדרישות החוקיות ומתייחסת לכל ההוראות הנדרשות. הצוואה ההדדית חייבת להיות חתומה על ידי שני בני הזוג בנוכחות עדים שגם הם נדרשים לחתום על המסמך. תהליך ביצוע רשמי זה מבטיח את תקפותה ואכיפה של הצוואה ההדדית. אנחנו ממליצים לכם לברר על עורכי דין מומחים בתחום ובעלי ניסיון רב בתחום הצוואות ובתחום הצוואות ההדדיות בפרט. כך, תוכלו להבטיח שהצוואה תהיה מנוסחת ברמה גבוהה ולא ניתן יהיה לבטל אותה או לפרש אותה בניגוד לרצונכם.

 

האם ניתן לשנות או לבטל צוואה הדדית?

כן, צוואה הדדית ניתנת לשינוי או לביטול על ידי בני הזוג במהלך חייהם, כל עוד שני בני הזוג מסכימים לשינויים. חשוב לציין כי כל תיקונים או ביטולים של צוואה הדדית חייבים להיעשות באותם פורמליות כמו היצירה הראשונית של הצוואה. משמעות הדבר היא כי השינויים חייבים להיעשות בכתב, חתומים על ידי שני בני הזוג, ולראיה של אנשים העומדים בדרישות החוק. מומלץ להתייעץ עם עורך דין בבואנו לבחון שינויים בצוואה הדדית על מנת לוודא ביצוע כל הצעדים הנדרשים ושהשינויים תקפים מבחינה משפטית.

 

מה קורה לצוואה הדדית אם אחד מבני הזוג נישא בשנית?

הסוגיה מה קורה לצוואה הדדית כאשר אחד מבני הזוג מתחתן בשנית עשויה להיות מורכבת ודורשת שיקול דעת מדוקדק. בישראל, נישואים מחדש אינם פוסלים באופן אוטומטי צוואה הדדית. עם זאת, הנישואים מחדש עשויים להשפיע על תנאי הצוואה ההדדית, במיוחד אם בן הזוג החדש אינו נכלל כמוטב או אם יש הוראות ספציפיות שהתיישנו או זקוקות לתיקון עקב הנישואין מחדש. זה חיוני עבור אנשים שיש להם צוואה הדדית ושוקלים נישואים מחדש להתייעץ עם עורך דין כדי להעריך את השפעת הנישואין מחדש על צוואתם הקיימת ולקבוע אם יש צורך בשינויים או עדכונים כדי להתאים את הצוואה לרצונותיהם ונסיבותיהם הנוכחיות.

 

מה הם החסרונות ביצירת צוואה הדדית בין בני זוג?

בעוד שצוואות הדדיות מציעות יתרונות מסוימים, חיוני להיות מודע לחסרונות הפוטנציאליים הקשורים למכשיר משפטי זה:

 

1.      חוסר גמישות בשינוי ללא הסכמה

 חסרון מרכזי אחד הוא חוסר הגמישות. לאחר יצירת צוואה הדדית, שני הצדדים מחויבים לתנאיה, וניתן לבצע שינויים רק בהסכמת שני האנשים. חוסר גמישות זה עלול להפוך לבעייתי אם הנסיבות משתנות, כגון אם צד אחד מתחתן בשנית או מעוניין לעדכן את המוטבים שלו. בנוסף, ייתכן שצוואות הדדיות לא יתאימו לאנשים עם צרכי תכנון עיזבון מורכבים או מתפתחים.

 

2.      חוסר גמישות כלכלית

גם צוואות הדדיות יכולות להגביל את הגמישות הכלכלית של בן הזוג שנותר בחיים. מאחר שתנאי הצוואה ההדדית מחייבים, בן הזוג הנותר בחיים עלול לעמוד בפני הגבלות על מכירה או חלוקת נכסים מסוימים. חוסר שליטה זה על נכסיו יכול להגביל ועלול להפריע ליכולת של בן הזוג שנותר בחיים לקבל החלטות פיננסיות בהתבסס על צרכיו ונסיבותיו הנוכחיים.

 

3.      מחלוקות וסכסוכים בין מוטבי הצוואה

חיסרון פוטנציאלי נוסף של צוואות הדדיות הוא הפוטנציאל למחלוקות וסכסוכים בין המוטבים. מכיוון שצוואות הדדיות נוצרות בדרך כלל על ידי שותפים נשואים או ארוכי טווח, המוטבים הם לרוב ילדיהם או בני משפחה אחרים. סכסוכי ירושה יכולים להיווצר אם מוטבים חשים שתנאי הצוואה ההדדית אינם הוגנים או אם ישנה התמוטטות ביחסי המשפחה. פתרון מחלוקות מסוג זה עלול להיות גוזל זמן ויקר, ולהוביל לעומס פוטנציאלי על היחסים המשפחתיים.

 

4.      השלכות מס אפשריות

לצוואות הדדיות יש חסרון פוטנציאלי בהשלכות מס אפשריות. בהתאם לגודל העיזבון ולאופיו, ייתכן שתנאי צוואה הדדית אינם האפשרות היעילה ביותר במס. אנשים עם נכסים משמעותיים עשויים להפיק תועלת מבחינת אסטרטגיות אחרות לתכנון עיזבון, כגון נאמנויות, כדי למזער את חובות המס ולמקסם את ערך העזבון שלהם עבור המוטבים שלהם.

 

מה הוא המחיר של צוואה הדדית ומה הגורמים המשפיעים על מחיר צוואה הדדית?

מחיר צוואה הדדית יכולה להשתנות בהתאם לגורמים שונים. חשוב להבין את הגורמים המשפיעים על מחירה של צוואה הדדית לקבלת החלטות מושכלות בעת שימוש בשירותיו של עורך דין לתכנון עיזבון. המורכבות של המצב הפיננסי של הפרט ותוכנית העיזבון יכולה להשפיע באופן משמעותי על העלות. אם העיזבון כולל נכסים רבים, מוטבים או תוכניות חלוקה מורכבות, הזמן והמומחיות של עורך הדין הנדרשים לעריכת הצוואה ההדדית עשויים לגדול, ובכך להשפיע על המחיר הכולל.

בנוסף, המיקום הגיאוגרפי והניסיון והמוניטין של עורך הדין יכולים להשפיע על העלות. עורכי דין בערים מרכזיות או בעלי ניסיון רב בתכנון עיזבון עשויים לגבות שכר טרחה גבוה יותר בהשוואה לעורכי דין בעיירות קטנות יותר או עם פחות ניסיון. רצוי לקבל הצעות מחיר ממספר עורכי דין ולהשוות את שכר הטרחה ושירותיהם כדי להבטיח מחיר סביר והוגן ליצירת צוואה הדדית.

יתרה מכך, רמת ההתאמה האישית ותשומת הלב הנדרשת יכולים להשפיע על המחיר. אם לאדם יש צרכים ספציפיים וייחודיים לתכנון עיזבון הדורשים ייעוץ מקיף ופתרונות מותאמים, הזמן והמאמץ של עורך הדין המוקדשים ליצירת הצוואה ההדדית עשויים להיות גדולים יותר, ולהוביל לעלות גבוהה יותר.

לבסוף, שירותים או תנאים נוספים המתבקשים על ידי הפרט, כגון הקמת נאמנות צוואה או שילוב תנאים ספציפיים בצוואה, יכולים גם הם לתרום לעלות הכוללת. יש חשיבות מכרעת לדון בשירותים ובמתן הרצוי עם עורך הדין ולקבל הבנה ברורה של שכר הטרחה הנלווה לשם קבלת החלטות מושכלות בנוגע למחיר יצירת צוואה הדדית.

אם בכל זאת רוצים לקבוע סדרי גודל - צוואה הדדית מחיר מתחיל מ1500-2000 ש"ח ויכול להגיע ל5000 במקרים מסוימים. עורך דין דניאל חנה שעומד בראש מרכז smartwill החליט לשים תג מחיר ראשוני של 2500 ש"ח עבור צוואה הדדית.

האם כדי להיעזר בעורך דין בעת כתיבת צוואה הדדית?

לאור המורכבות וההשלכות המשפטיות הכרוכות ביצירה, שינוי או ביטול צוואה הדדית, מומלץ מאוד לערב עורך דין כדי לנווט את התהליך בצורה חלקה. עורך דין המתמחה בתכנון עיזבון וצוואות יכול להעניק מומחיות משמעותית במיוחד לצד הכוונה ושקט נפשי לאורך כל ההליך.

 

  • סיוע בציות לחוק – אחד מתפקידי המפתח של עורך דין בהליך הצוואה ההדדית הוא הבטחת ציות לחוק. החוקים והתקנות לתכנון עיזבון משתנים בין תחומי השיפוט, וחיוני להקפיד על הדרישות הספציפיות של תחום השיפוט הרלוונטי כדי להבטיח את תקפותה ואכיפה של הצוואה ההדדית. עורך דין יקבל הבנה מעמיקה של חוקים אלו ויוכל להבטיח כי כל הפורמליות המשפטיות הנדרשות יבוצעו כהלכה, כגון קיום הצוואה בנוכחות עדים או הכללת סעיפים ספציפיים הנדרשים על פי חוק.
  • היכרות עם מערכת המשפט – עורך דין יכול לעזור לאנשים לנווט בטרמינולוגיה ומושגים משפטיים מורכבים, לתרגם אותם לשפה פשוטה כדי להבטיח הבנה ברורה של ההוראות במסגרת הצוואה ההדדית. זה עוזר למנוע אי הבנות פוטנציאליות או פרשנויות שגויות שעלולות להוביל למחלוקות או לסיבוכים משפטיים בעתיד.
  • ייעוץ אישי ומותאם נסיבות – עורך דין יכול להעניק ייעוץ אישי המותאם לנסיבות ולמטרות הספציפיות של האנשים היוצרים או מבטלים את הצוואה ההדדית. הם יכולים להעריך את הדינמיקה הפיננסית והמשפחתית הייחודית הכרוכה בכך, לסייע בפיתוח תוכנית עיזבון מקיפה המתחשבת בגורמים כגון השלכות מס, הגנה על נכסים ורווחת המוטבים. רמה זו של תשומת לב פרטנית מבטיחה שהרצון ההדדי מתיישב עם הצרכים והרצונות הספציפיים של הצדדים המעורבים.
  • פנייה לצד ג' – עורך דין יכול לפעול כצד ג' נטול פניות ואובייקטיבי ביצירת צוואה הדדית או ביטולה. הם יכולים לספק תובנות יקרות ערך ולאפשר תקשורת פתוחה וכנה בין האנשים המעורבים, לעזור להתמודד עם קונפליקטים או חששות פוטנציאליים ולהבטיח שהמסמך הסופי משקף את הכוונות האמיתיות של שני הצדדים.
  • יכולת לעדכן את הצוואה – עורך דין מיומן יכול גם להציע תמיכה וסיוע שוטפים לאורך כל חיי הצוואה ההדדית. הם יכולים לספק הנחיות לגבי סקירות תקופתיות ועדכונים לצוואה כדי לשקף כל שינוי בנסיבות או יעדי תכנון עיזבון, כדי להבטיח שהמסמך יישאר עדכני ויעיל.

כלומר, אנחנו ממליצים מאוד להיעזר בליווי של עורכי דין בתהליך כתיבת הצוואה ההדדית מכיוון שמדובר בהליך משפטי מורכב הדורש שיקול דעת מדוקדק, עמידה בחוקים החלים והגנה על אינטרסים של הפרט. כדאי מאוד להעסיק את שירותיו של עורך דין בעל ידע ומנוסה כדי לנווט בין נבכי הצוואה ההדדית, להבטיח ציות לחוק, להגן על האינטרסים של הצדדים המעורבים ולספק שקט נפשי לכל בעלי העניין. באופן זה, תוכלו להיות בטוחים שרצונות הצוואה שלכם מתועדים כראוי, ויקיריכם יקבלו את מה שאתם מעוניינים שיסופק להם.

 

לסיכום

צוואה הדדית יכולה להיות כלי רב ערך עבור זוגות המעוניינים לנקוט בגישה מתואמת לתכנון העיזבון שלהם. על ידי יצירת צוואה משותפת, זוגות יכולים לקבל החלטות יחד ולוודא שהרצונות שלהם מתואמים. אמנם ישנן מגבלות ושיקולים מסוימים שכדאי לזכור, אך פנייה להדרכה של עורכי דין מנוסים לתכנון עיזבון יכולה לספק תמיכה שלא יסולא בפז לאורך כל התהליך.

גישה לדוגמאות להורדה של צוואות הדדיות יכולה לשמש גם כנקודת התחלה מועילה לזוגות כשהם תוהים אם צוואה הדדית מתאימה להם. בין אם מדובר במיקסום הטבות מס, הגנה על נכסים או אספקת יקיריהם, צוואה הדדית יכולה לספק שקט נפשי והבטחה שרצונותיכם יתממשו. על ידי עבודה צמודה עם אנשי מקצוע משפטיים, תוכלו ליצור תוכנית עיזבון מקיפה המשקפת את הנסיבות הייחודיות שלכם ושומרת על מורשתכם לדורות הבאים.

המשך קריאה סגירה

אולי יעניין אותך

יפוי כח מתמשך – חסרונות (אבל היתרונות עולים על החסרונות)
היטל השבחה על דירה בירושה
האם קיים מס ירושה בישראל?
צוואה הדדית
התחילו צוואה הדדית

השאירו פרטים להתקשרות ויועץ משפטי מטעמנו ייצור אתכם קשר ב24 שעות הקרובות

בשליחת פנייה זו הנכם מאשרים קבלת תוכן שיווקי מסמארט וויל. אנחנו מכבדים את הפרטיות שלכם ומתחייבים לא למסור את הדואל שלכם לצד שלישי. תוכלו לקרוא עוד תחת תנאי הפרטיות שלנו